The Finalists

The Finalists

 

The judges have combed through all the entries and are able to announce the shortlist of finalists most of the categories in the routeONE Awards 2015, taking place on 30 September.

 

Operator Training Award

  • First Bus Manchester
  • London Borough of Redbridge
  • National Express West Midlands Driver Training School
  • Reading Buses

 

Manager of the Year – small/medium operator (up to 150 vehicles) 

  • Chris Bowness, Reays Coaches
  • Nadene Harman-Smith, The Kings Ferry
  • Andrew Rae, Hunts Coaches
  • Andrew Scott, Stanley Travel
  • Peter Taylor, Arriva Redcar and Whitby
  • Roddy Perryman, Perryman’s Buses

 

Manager of the Year – large operator (over 150 vehicles)

  • Chris Bowles, Stagecoach Manchester
  • Fiona Kerr, First Glasgow
  • Martijn Gilbert, Reading Buses
  • Michelle Hargreaves, Stagecoach East Midlands
  • Marc Reddy, First Hampshire, Dorset and Berkshire

 

Engineer of the Year – small/medium operator (up to 150 vehicles)

  • John Hill, Stagecoach London
  • Ian Scott, Stanley Travel
  • Paul Murdoch, Golden Boy
  • Sean Stevenson, Skills Motor Coaches

 

Engineer of the Year – large operator (over 150 vehicles)

  • John Bickerton, Reading Buses
  • James Blackshaw, First UK Bus
  • David Heptinstall, Stagecoach Midlands
  • Phil Cummins, Arriva North West

 

Partnership of the Year

  • Arriva Cymru/Conwy County Borough Council/Guide Dogs Cymru
  • Centro/National Express West Midlands
  • First Bus Manchester/Bolton College
  • First West Yorkshire and Roundhay High School
  • York Pullman/Schools

 

Innovation of the Year

  • Arriva Yorkshire and North East – MAX
  • Arriva Yorkshire and North East – Sapphire PR
  • First West Yorkshire – West Yorkshire Consultation
  • Hunts Coaches, Lincolnshire – seatback entertainment

 

Environment Award

  • Dews Coaches, Somersham – Green initiatives
  • First Glasgow – Caledonia
  • Go-Ahead – GKN flywheel technology
  • Nottingham City Council with Nottingham Community Transport – Electric bus project

 

Excellence in Minibus Operation

  • Airlynx Express, Hampshire
  • The English Bus, London
  • Panache Travel, Hampshire
  • Plants Luxury Travel, Cheadle
  • Whites Minicoaches of St Albans

 

Small Coach Operator of the Year (1-15 vehicles)

  • Acklams Coaches, Beverley
  • Eve Coaches, Dunbar
  • Galleon Travel, Roydon
  • Go Goodwins, Eccles
  • Greys of Ely
  • Hunts Coaches, Lincolnshire

 

Small Bus Operator of the Year (1-50 vehicles)

  • Central Buses, Birmingham
  • Courtney Buses, Berkshire
  • Perrymans Buses, Berwick-upon-Tweed
  • Prentice Coaches, Haddington
  • Spirit Buses, Northumberland

 

Medium Coach Operator of the Year (16-50 vehicles)

  • Epsom Coaches
  • Galloway European, Mendlesham
  • Golden Boy, Hoddesdon
  • Maynes of Buckie
  • Reays Coaches, Wigton

 

Medium Bus Operator of the Year (51-150 vehicles)

  • Epsom Coaches Quality Line
  • Preston Bus

 

Large Coach Operator of the Year (Over 50 vehicles)

  • Edwards Coaches, South Wales
  • The Kings Ferry, Gillingham
  • Lucketts Travel, Fareham
  • Shearings, Wigan
  • York Pullman

 

Large Bus Operator of the Year (Over 150 vehicles)

  • Arriva Cymru
  • First Eastern Counties
  • First Glasgow
  • National Express West Midlands
  • Reading Buses
  • Stagecoach South West

 

Special Award – to be announced on the night

What’s next?

 

The next stage is for the judges to invite all those nominated in the ‘people’ categories to an interview. They have also written to all other finalists and asked specific questions designed to elicit answers that will enable a clear distinction to be made as to who is the best – i.e. help them determine the winners.

The results will follow this final round of judging and will be kept a closely-guarded secret until 30 September when they will be announced before 790 guests.

TOP